25 Eylül 2012 Salı

Vocabulary Learning - Kelime Öğrenme


İngilizce öğrenirken sanki sonsuz sayıda kelime öğrenmek gerekli gibi gelir insana. Bu doğrudur aslında ve fakat sayfalarca karşısında Türkçesi yazılmış listeler ezberlemek insana hem kolay gelir, hem de zul. Yararlı mıdır? Tabi masa, pencere, ekmek gibi tek karşılığı olan kelimeler için neden olmasın? Maalesef kelimeler bu basit listelerden daha büyülüdür.

İngilizce kelime öğrenmek beni mutlu eder. Hergün yeni kelimeler öğreniyorum, yine de listeler yapıyorum, bazen kartlar, minik notlar. Galiba tam bir öğretmenim, Türkçe karşılığı tatmin etmez beni. İngilizce İngilizce sözlüğüm, internetteki sözlükler (telaffuz muhakkak olmalı), concordance listeleri ve thesearus olmazsa olmazlarım. Bayılırım onların içinde kaybolmaya.


İngilizce - İngilizce Sözlükler harikadır. Bir kelimenin formunu, diğer formlarını, örnek cümlelerini, eş anlamlısını, zıt anlanmlısını, kökenini, fonetik yazılışını (!) evirir çevirir öğretir size. Her dakika elimde olan, sade yumuşacık,incecik, gri sayfalarıyla: Longman Dictionary of Contemporary English. Ayrıca Cambridge Essential Dicitonary, Oxford Dictionary of English gibi başka birçok alternatif var. Sözlükler herşeyin dijital olduğu günümüzde sayfa çevirmek isteyenler içindir.
Internet Sözlükleri prave tiktir, heryerde ulaşabilirsiniz. Hemencecik bakıverirsiniz ve kelimenin telaffuzunu duyarsınız. Iphone ve Ipad için de birçok uygulama bulabilirsiniz. Elinizin altındadır, hiçbirzaman çaresiz kalmazsınız. Benim beğendiğim ve kullandığım bazı online sözlükler şunlardır.


Concordance Listeleri
- İşte bu listelere bayılıyorum. Internetle birlikte kendini aşmış durumdadır.
Bir kelimeyi girersiniz ve bu şahane  kaynak size Internette veya kitaplarda içinde o kelimenin geçtiği 50-100 cümleyi çekip çıkarır. Mesela Proof kelimesine bakalım: ( Ben biraz kısalttım cümleleri)

                                 equate PROOF was provided
we haven't ever found any PROOF of any crime out there
they may say have you any PROOF of purchase
We cannot give a detailed PROOF of this important result 
                  Further PROOF?
          But there is no PROOF of mass suicide
                  lack of PROOF
    she had nearly all thePROOF necessary
      the summary of your PROOF of evidence

Muhteşem değil mi? Her türlü beraber kullanımı, yapısını, yanına ne tür kelimeler getirebileceğinizi görüyorsunuz. Aslında o kadar çok Concordance List var ki: İncil'in, Shakespeare'in ve çeşitli yazarların eserlerinde de arayabilirsiniz ama tavsiye etmem.

En pratiği:


Thesaurus  - Kelime öğrenirken, ödev yaparken, yazı yazarken kullanmak için çok faydalı bir eser. Bir kelimenin eş anlamlı ve zıt anlamlı kelimelerini veriyor. 

Mesela bir yazı yazıyorsunuz, bir ürünü met ediyorsunuz. Kaç tane good kelimesi kullanabilirsiniz? Bir. Ama mutlaka daha fazla kullanmanız lazım. Buyrun: (Tabi körü körüne hiç bilmediğiniz kelimeleri kullanmanızı önermiyorum)

Kaynak: Thesaurus.com
Definition: useful, adequate
Synonyms: acceptable, advantageous, all right, ample, appropriate, approving, apt, auspicious, becoming, benefic, beneficial, benignant, brave, commendatory, commending, common, conformable, congruous, convenient, decent, desirable, favorable, favoring, fit, fitting, fruitful, healthful, healthy, helpful, hygienic, meet, needed, opportune, profitable, proper, propitious, respectable, right, salubrious, salutary, satisfying, seemly, serviceable, suitable, tolerable, toward, unobjectionable, wholesome
Antonyms: inadequate, rotten, unsuitable

 

Aslında kelime öğrenmek eğlencelidir, hiç zul değildir. Her kelime yeni bir dünyadır. Kelime öğrenin! Gerçekten...
 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.